Elektronarzędzia

Elektronarzędzia zostały podzielone według zastosowań. Najbardziej popularną grupę stanowią wiertarki, szlifierki kątowe, pilarki, oraz młoty udarowo obrotowe. Odzielną grupę stanowią elektronarzędzia akumulatorowe.  W każdej kategorii znajdą państwo elektronarzędzia marek:
Bosch, Makita, Steinel, Celma, DWT, Dedra, Skill, Rebir, Graphite i inne.


 • Urządzenia wielofunkcyjne
  Urządzenia wielofunkcyjneUrządzenie wielofunkcyjne to wysokiej klasy produkt z wymiennymi końcówkami roboczymi, przeznaczonymi do cięcia, szlifowania lub skrobania mateiałów takich jak: metal, drewno czy ceramika.więcej >>>
 • Agregaty malarskie
  Agregaty malarskieElektryczne agregaty malarskie do prac hobbystycznych, do farb wodnych i rozpuszczalnikowych.więcej >>>
 • Buławy wibracyjne oraz napędy
  Buławy wibracyjne oraz napędyBuławy i zacieraczki wibracyjne do zagęszcznia betonu. Z elektrycznymi napędami zespolonymi i odłączanymi.więcej >>>
 • Bruzdownice
  BruzdowniceBruzdownice do tynku i betonu. Maszyny wykonują dwa równoległe cięcia w betonie o nastawionej głębokości.
  Najczęściej sprzedawane są bruzdownice Boscha.

  Bosch produkuje 3 modele Bruzdownic.
  I tak pierwsza bruzdownica GNF 20 CA ma najmniejszy silnik o mocy zaledwie 900 W. Jej atutami są na pewno wielka prędkość obrotowa (9300 obr./min), która przekłada się na dużą wydajność pracy i cena. Należy jednak pamiętać, że sprzęt ten nie jest demonem siły i przystosowany jest szczególnie do cięcia w miękkim materiale (np. ceramika, silikaty, tynki) na niewielkich głębokościach. Sprawdzi się w cięciach wykonywanych nad głową, bo jej masa to zaledwie 3,4 kg.
  Kolejny model GNF 35 CA ma już mocniejszą jednostkę napędową 1400 W. Jeśli dodamy, że jej maksymalna prędkość obrotowa w porównaniu z najmniejszym typem jest taka sama, to możemy spodziewać się dużej wydajności cięcia, nawet w twardym materiale (np. beton). Jest to średniej klasy bruzdownica, której najmocniejszym punktem jest {uniwersalność|wszechstronność.
  Bosch GNF 65 A jest w opisanej trójce najmocniejszym elektronarzędziem. Jego sercem jest silnik o mocy aż 2400 W. Choć sprzęt ten nie jest zbyt szybki (5000 obr./min), to jego najmocniejszą stroną jest potężny zapas momentu obrotowego. Znaczy to, że narzędzie to będzie w stanie rozbujaś dwie tarcze nawet w najtwardszym betonie czy kamieniu. Trzeba jednak pamiętać, że do obsługi tej bruzdownicy nie można być słabym cherlakiem – 8,4 kg masy żąda od operatora posiadania znacznej siły, czyli jak mawia popularny koksu nie ma lipy.
  Bruzdownice Bosch dopasowane są do obsługi dwóch tarcz. Dzięki temu za jednym przejazdem maszyna wykonuje dwa równoległe cięcia. Tarcze diamentowe mocuje się na wrzecionie za pomocą tradycyjnych nakrętek M14, a zmiana rozstawu tarcz to zastosowanie odpowiedniej ilości pierścieni dystansujących. Pracownik może ustawiać szerokość rowka w zakresach 3-23 mm (GNF 20 CA), 3-39 mm (GNF 35 CA) i 3-40 mm (GNF 65 A).
  Od średnicy tarcz w bruzdownicach zależy bezpośrednio maksymalna głębokość cięcia. I tak dla modelu GNF 20 CA (115 mm) jest to 0-20 mm, dla GNF 35 CA – 0-35 mm i dla GNF 65 A – 20-65 mm. Jak widać, różnice w możliwości bruzdowania między najmniejszą na największą maszyną jest znaczne. Najbliższy art. będzie o bezpieczeństwie pracy z bruzdownicami.
  więcej >>>
 • Elektronarzędzia akumulatorowe
  Elektronarzędzia akumulatoroweSzeroka gama elektronarzędzi zasilanych prądem z akumulatora. Na napięcie od kilku do kilkunastu voltów.więcej >>>
 • Elektronarzędzia precyzyjne
  Elektronarzędzia precyzyjneElektronarzędzia precyzyjne Dremel i Proxon. jeżeli potrzebny jest osprzęt to zapraszany do działu osprzęt Dremel


  więcej >>>
 • Elektronarzędzia różne
  Elektronarzędzia różneRóżne, nietypowe elektronarzędzia nie sklasyfikowane nigdzie indziej.więcej >>>
 • Frezarki górnowrzecionowe
  Frezarki górnowrzecionoweRęczne frezarki górnowrzecionowe do drobnych prac frezarskich w drewnie, współpracują z frezami węglikowymi do drewna z trzpieniem 8 mm, 6mm, 12mm.więcej >>>
 • Klucze udarowe
  Klucze udaroweElektryczne kucze udarowo obrotowe do śrub i nakrętek.
  Jeną z czołowych produktów to klucz GDX.

  Firma Bosch wprowadziła ostatnio do swojej oferty akumulatorowy klucz udarowy Bosch GDX 18 V-EC z dwufunkcyjnym uchwytem osprzętowym w standardzie 1 i 1 cala. Z zapewnień producenta dowiadujemy się, że klucz udarowy będzie dwa razy bardziej żywotny, niż podobne zakrętarki z silnikami szczotkowymi. Bezszczotkowe silniki EC powodują również, że elektronarzędzie jest dużo lżejsze i bardziej kompaktowe. 
  Praca przebiega dwuetapowo, najpierw jest realizowane płynne odkręcanie lub dokręcanie bez obciążenia. Mechanizm udarowy załączy się po utknięciu śruby lub wkręta i będzie dalej realizował pracę z wykorzystaniem udaru.
   Klucz jest zasilany z akumulatora o pojemności 4,0 Ah, do dyspozycji mamy dwie sztuki. Przykładowo podam, że na jednym akumulatorze może wkręcić około 480 wkrętów 6x65 mm w sośnie. Czyli o 40% więcej niż modele bez silnika EC. Układ silnika i przekładni sprawia, że GDX jest wszechstronny  i nadaje się do prac w materiałach miękkich - drewno i twardych - stal.
  Klucz udarowy GDX 18 V-EC został tak zaprojektowany, że pracuje bez odrzutu. Ma to dostrzegalny wpływ na komfort pracy, zwłaszcza przy dokręcaniu, tzw. twardym z dużym momentem obrotowym. Mamy do dyspozycji dwa rodzaje mocowania kluczy na zewnętrzny kwadrat 1/2 cala i wewnętrzny sześciokąt do bitów 1/4 cala. Zastrzeżony system uznają wszyscy ci, którzy wykonują mieszane prace z użyciem kluczy nasadowych i bitów z mocowaniem 1/4".
  Zasadniczym układem w tym systemie mocowania jest 3 stopniowa regulacja momentu obrotowego Power Control. Jest to niezwykle istotne przy stosowaniu osprzętu 1/2" - 1/4". W przypadku odkręcania i dokręcania z użyciem kluczy nasadowych 1/2 mamy do dyspozycji maksymalny moment obrotowy 185 Nm. Pozwala na wkręcanie i wykręcanie śrub max. M16. Jednak w przypadku bitów 1/4" taka siła obrabiała by nam gniazda wkrętów lub zrywała bity. Dlatego system Power Control pozwala bezpiecznie dostosować moment obrotowy do naszych potrzeb. Należałoby zapoznać się z tabelką poglądowych wytrzymałości śrub zależnie od przekroju i klasy śruby, czasu dokręcania i typu połączenia: twarde, sprężyste czy miękkie.
  Klucz GDX ma długość 158 mm i z akumulatorem 4,0 Ah waży 1,7 kg. Jego niewielkie rozmiary pozwalają na komfortową pracę w miejscach niedostępnych i na wysokości. Każdy, kto pracował wkrętarką nad głową i wkręcał lub odkręcał kilkaset śrub lub wkrętów będzie wiedział, o czym piszę.
  Pomagają w tym również trzy diody umieszczone w obudowie przekładni i w razie potrzeby zapewniające dobre oświetlenie miejsca pracy. 
  Narzędzie jest zasilane przez akumulator litowo-jonowy 18 V. Można go doładowywać w dowolnej chwili. I tak jak wszystkie akumulatory Litowo jonowe najlepiej przechowywać w pełni naładowane. Akumulatory posiadają system ECP, który zabezpieczenia je przed całkowitym rozładowaniem i nieodwracalnym ich uszkodzeniem.
   
  więcej >>>
 • Mieszarki
  MieszarkiMieszarki to narzedzia elektryczne z przekladniami wykonujące ruch obrorowy o małej prędkości i znacznej sile. zakończone najczęściej gwintem m14 nadają się do mieszania klejów, farb i zapraw gipsowych.więcej >>>
 • Młoty udarowo-obrotowe
  Młoty udarowo-obrotoweMłoty udarowo obrotowe do betonu. Napęd udaru elektro pneumatyczny z mocowaniem narzędzi typu SDS plus, SDS MAX i wieloklin.więcej >>>
 • Myjki wysokociśnieniowe
  Myjki wysokociśnieniowe
  Myjki ciśnieniowe umożliwiają wydajne czyszczenie różnego rodzaju powierzchni.  Siłą sprawczą jest tutaj woda wydostająca się z dyszy pod wysokim ciśnieniem. 100-150 Bar. Takie ciśnienie wody efektywnie czyści wszelkiego rodzaju zabrudzenia przylegające do podłoża.  Należy pamiętać, że podłoże powinno być jednolite i mocne, aby nie okazało się, że zostanie ono uszkodzone w czasie czyszczenia. Warto, wobec tego przed pracą sprawdzić na niewidocznej powierzchni siłę strumienia, i określić bezpieczną odległość powierzchni mytej od dyszy.
  Wybierając myjkę ciśnieniową wypada przede wszystkim zastanowić się, do czego będzie nam potrzebna.

  Jak dobrać myjkę ciśnieniową.
  Myjki ciśnieniowe pozwalają na sprawne mycie różnego rodzaju powierzchni.  Siłą sprawczą jest tutaj woda wydostająca się z lancy pod wysokim ciśnieniem. 120-160 Bar. Takie ciśnienie wody skutecznie czyści wszelkiego typu zabrudzenia przylegające do powierzchni.  Trzeba pamiętać, że podłoże powinno być spójne i mocne, aby nie okazało się, że zostanie ono naruszone w trakcie czyszczenia. Warto, wobec tego przed pracą sprawdzić na niewidocznej powierzchni siłę ciśnienia, i wyznaczyć pewny dystans powierzchni mytej od lancy.
  Wybierając myjkę ciśnieniową wypada przede wszystkim zastanowić się, do czego będzie wykorzystana. Producenci myjek podzielili swoje produkty na:
  Myjki typu hobby – mycie od czasu do czasu. 100-120 Bar
  Myjki hobby - mycie regularne. 120-130 Bar
  Myjki półprofesjonalne – częste mycie i czyszczenie. 130-140Bar
  Myjki profesjonalne - codzienne wielogodzinne mycie i czyszczenie. 150-200 Bar
  Myjki typu hobby mają najczęściej niewielkie rozmiary, są lekkie i poręczne. Ułatwia to ich przechowywanie.  Pracują najczęściej z ciśnieniem od 100 do 130 bar i wydajnością nieprzekraczającą 350 litrów na minutę. Myjki te są przeznaczone do pracy okazyjnej lub codziennej, ale o krótkich odstępach czasowych nieprzekraczających 10-20 minut. Prawidłowe mycie takim sprzętem powinno wyglądać tak: w przypadku okresu pracy S3 30%-30 min. Myjemy bez ustanku przez okres 10 minut, następnie robimy przerwę 20 minut i powtarzamy dziennie 2-3 cykle takiej pracy. Zapewni to nam, że sprzęt nie będzie się przegrzewać, i będzie długo służyć.
  W przypadku myjek ciśnieniowych profesjonalnych lub półprofesjonalnych czas pracy i częstotliwość znacznie jest wydłużona. Maszyny te mogą teoretycznie pracować codziennie po klika godzin. Myjki ciśnieniowe profesjonalne pracują najczęściej z ciśnieniem od 150-200 Bar ( przemysłowe do 250 bar) i wydajnościami od 600 do 1000 litrów na godzinę. Mogą pracować, jako urządzenia zimnowodne i ciepłowodne. Te ostatnie są agregatami z wbudowanymi podgrzewaczami wody,  zaprojektowanymi do pracy przemysłowej i oczyszczania znacznych powierzchni, szczególnie efektywnie dają sobie radę z zabrudzeniami ciężko rozpuszczalnymi w wodzie (tłuszcze, oleje, woski). 
  W instrukcjach tych urządzeń pojawia się jeszcze jeden parametr: moc czyszczenia w kg/siłę. Jest to dosyć trudny do zobrazowania parametr bo inaczej będzie zachowywał się kilogram zanieczyszczenia w postaci błota a inaczej w postaci starego smaru lub kilogram asfaltu. Niemniej taki atrybut podaje nam umowną wydajność czyszczącą myjki. I tak np. myjka ciśnieniowa Posejdon 5-41 Nilfisk ma moc czyszczenia 4 kg, przy przepływie wody 800 litrów na minutę i ciśnieniu 180 bar.
  Myjki mogą występować, jako narzędzia elektryczne kompaktowe, mobilne, stacjonarne i myjki z napędem spalinowym.  
  Następnym ważnym wyznacznikiem szczególnie w tańszych myjkach jest rodzaj głowicy pompy , a dokładnie materiału, z której jest wykonana. Mamy tutaj trzy rodzaje materiałów:
  Tworzywo – w najtańszych myjkach typu hobby. Jedyna zaleta to cena.
  Aluminium - myjki renomowanych firm typu hobby. Dobre parametry pracy, zadowalająca żywotność i cena.
  Mosiężne – profesjonalne i przemysłowe. Najwyższa jakość i długa żywotność.
  Innym ważnym parametrem jest opcja regulacji ciśnienia.  Pierwsza nasza myśl to pytanie po co? Wszak z całego powyższego tekstu wypływa myśl, że im wyższe tym lepsze. A no niekoniecznie, jeśli mamy do wykonania wiele nietypowych prac np. mycie wielu małych silników, gdzie jest pełno niewielkich, delikatnych układów, albo umycie korpusów detali z uszczelnieniami gdzie zastosowanie wysokiego ciśnienia mogłoby je naruszyć, to celowym jest wykorzystanie myjki z regulacją ciśnienia.
  Na koniec warto dowiedzieć się, jakie dana myjka ma wyposażenie podstawowe i czy jest dostępne wyposażenie dodatkowe.  Do wyboru powinny być:
  Rozmaitego rodzaju dysze i lance. Najczęściej spotykane to dysze rotacyjne typu turbo, dysze punktowe z możliwością rozproszenia strumienia, dysze płaskie.
  Szczotki do mycia samochodu i innych powierzchni.
  Pojemniki na detergenty, chemiczne środki czyszczące przystosowane do pracy z myjkami.
  Ceny najtańszych myjek ciśnieniowych zaczynają się od 300 zł. Za te pieniądze można kupić przyzwoitą myjkę do pracy raz na jakiś czas - Makita HW101, nie powala parametrami, ale da się nią pracować. Za sprzęt lepszy do roboty typu regularne mycie w krótkich odstępach czasu trzeba wydać już w granicach 550-950zł. Myjki półprofesjonalne nadające się do gospodarstw rolnych, małych firm budowlanych, serwisów i warsztatów pracy,to wydatek w granicach 1500-2000 zł. sprzęt ponad 2000 zł to myjki profesjonalne do pracy ciągłej, za myjki przemysłowe trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy.
   

  więcej >>>
 • Nożyce
  NożyceElektryczna nożyce do cięcia blach różnej grubości, po ini prostej i po łuku.więcej >>>
 • Opalarki
  OpalarkiNagrzewnice elektryczne, popularnie zwane opalarkami. Do obkurczania tworzyw, spawania plastików, opalania starych powłok malarskich, podgrzewania i szybkiego suszenia.więcej >>>
 • Odkurzacze
  OdkurzaczePrzemysłowe odkurzacze do pracy na mokro i na sucho, z funkcja automatycznego załączenia elektronarzedzia i otrzepywania filtra.więcej >>>
 • Polerki
  PolerkiMaszyny wolnoobrotowe służąe do polerowania i satynowania powierzchni metalowych i lakierowanych.więcej >>>
 • Pilarki taśmowe
  Pilarki taśmoweRęczne pilarki taśmowe do metaluwięcej >>>
 • Pistolety do klejenia
  Pistolety do klejeniaElektryczne pistolety do klejów termotopliwych, róznej mocy do prac amatorskich i profesjonalnych.więcej >>>
 • Przecinarki diamentowe
  Przecinarki diamentoweRęczne przecinarki do betonu, narzedziem roboczym jest tu tarcza do betonu lub kamienia.więcej >>>
 • Piły włosowe
  Piły włosoweStołowe piły do cięcia drewna. Ruch roboczy, posuwisto zwrotny o dużej częstotliwości wykonuje brzeszczot zampcowani na wysięgnikach.więcej >>>
 • Piły szablaste
  Piły szablastePiły szablaste, popularnie zwane lisicami do cięcia drewna, metalu, drewna z gwoździami. Ruch roboczy posuwisto zwrotny wykonuje brzeszczot.więcej >>>
 • Pilarki tarczowe
  Pilarki tarczowePilarki tarczowe do cięcia prostoliniowego pod różnymi katami drewna, metali nieżelaznych, tworzyw z wykorzystaniem tarcz pilarskich.więcej >>>
 • Piły łańcuchowe elektryczne
  Piły łańcuchowe elektrycznePiły łańcuchowe do cięcia drewna. Niewątpliwą ich zaletą jest napęd elektryczny, który nie generuje spalin i może być stosowany wewnątrz pomieszczeń. więcej >>>
 • Szlifierki do rur, satyniarki
  Szlifierki do rur, satyniarkiGrupa elektronarzędzi do obróbki powierzchni centrycznych - rur, kolanek i pachwin, płaskich i wąskich szczelin, wykonanych z stali i istali nierdzewnej. Do tej grupy wchodza satyniarki, pilniki elektryczne i szlifierki do rur.więcej >>>
 • Szlifierki kątowe
  Szlifierki kątoweSzlifierki kątowe do cięcia i szlifowania metalu i szlifowania drewna.więcej >>>
 • Szlifierki do betonu
  Szlifierki do betonuSzlifierki do betonu, cegły i innych materiałów mineralnych. Szlifowanie z zintegrowanym systemem odpylania.więcej >>>
 • Szlifierki taśmowe
  Szlifierki taśmoweRęczne szlifieki taśmowe do drewna, metalu, tworzyw i innych. Narzędzie robocze - pas bezkońcowy ścierny.więcej >>>
 • Szlifierki mimośrodowe
  Szlifierki mimośrodoweSzlifierki mimośrodowe do prygotowania powierzchni pod malowanie i do międzyoperacyjnego matowania powierzchni lakierowanych.więcej >>>
 • Strugi
  StrugiRęczne strugi do drewna, tworzywa z możliwością regulacji głęboości strugania i ukosowania.więcej >>>
 • Szlifierki do gipsu
  Szlifierki do gipsuSpecjalistyczne szlifierki do gipsu na wysięgniku z ruchomym talerzem. Współpracują z odkurzaczami do gipsu.więcej >>>
 • Szlifierki proste
  Szlifierki prosteWysokoobrotowe szlifierki proste do obróbki ściernej i obróbki skrawaniem metalu, spawów, otworów montażowych.więcej >>>
 • Szlifierki oscylacyjne
  Szlifierki oscylacyjneSzlifierki do przygotowania powierzchni pod malowanie i do operacji matowania między nakładaniem kolejnych powłok malarskich.więcej >>>
 • Szorowarki, automaty szorująco zbierjące
  Szorowarki, automaty szorująco zbierjące
  Szorowarki do podłóg, nazywane również szorowarkami prowadzonymi, to profesjonalne maszyny sprzątające, stosowane jako urządzenia do mycia podłóg oraz posadzek różnego typu.
   
  Szorowarki zbierające do podłogi. zasilane kablowo 230 V lub bateryjne.
  Maszyna do mycia podłóg pozwala na prowadzenie przez operatora za pomocą umieszczonych z przodu rączek. Szorowarki do posadzek, w odróżnieniu od czyszczących urządzeń samojezdnych, lepiej się sprawdzą w małych, zatłoczonych pomieszczeniach. Nasze maszyny ułatwią również sprzątanie trudno dostępnych miejsc, takich jak zakamarki i zaułki.
  Wielofunkcyjna maszyna do mycia podłóg
  W zależności od wielkości i rodzaju czyszczonej powierzchni, możemy wybrać różnego typu szorowarki do mycia podłóg. W naszym sklepie znajdą Państwo m. in. szorowarki do posadzek oraz szorowarki do prania dywanów i wykładzin. Szorowarka do podłóg osiąga prędkość do 400 obrotów na minutę, co sprawia, że każda z powierzchni w sklepie, biurze lub magazynie, może zostać posprzątana w najbardziej efektywny dla niej sposób.
  więcej >>>
 • Wiertarki
  WiertarkiWiertarki bez udaru do wiercenia w drewnie, tworzywie i metalu, zasilane z sieci 230 V.więcej >>>
 • Wiertarki udarowe
  Wiertarki udaroweNajbardzej znana grupa elektronarzędzi do wiercenia bezudarowego i wiercenia z udarem w betonie, cegle i innych materiałach budowlanych.
  Najistotniejszym elektronarzędziem w zakładzie jest ręczna wiertarka. Przygotowując się do zakupu winnyście odpowiedzieć sobie na zapytanie, do czego będziemy to narzędzie używać i jak często. Aktualnym kryterium jest również cena. Na ogół utarło się, że wiertarki ręczne dzieli sie na profesjonalne i hobbystyczne, jest to należyty podział, ale nie do końca adekwatny. No, bo co to oznacza profesjonalne, czy takie, na których jest napisane Professional, albo inne angielskie wspaniale brzmiące słowo?
  Ja sugeruję państwu podział na markowe ( Bosch, Makita ), chińskie dobrej jakości i chińskie standardowej jakości. Mało który handlarz jest taki rzetelny jak ja, ale nie o to chodzi, bo czy np. chińska maszyna zrobiona w fabryce Boscha to jest chińska czy może nie?. Chińczycy dzisiaj szokują świat jakością, bo proszę pamiętać, że jakość to technologia i cena, a nie kraj pochodzenia.
   
  Przed zakupem odpowiadamy sobie na zapytanie, do czego będziemy wykorzystywać wiertarkę?
   
  Prace amatorskie to takie gdzie nie mamy precyzyjnie ustalonego celu, przeznaczenia dla wiertarki. Czasami parę otworów w ścianie, może trochę w metalu i drewnie, a później leży miesiąc i oczekuje na swój czas. Albo jest robota, jakiś mały remoncik i odkładamy ją na pół roku, to jest przeznaczenie amatorskie. Wielkość roboczogodzin takiej maszyny jest mała i w związku z tym, jakość i żywotność jest najniższa.
   
  Hobbysta to gość, który tak jak kobieta ubustwia malować się, on lubi coś produkować w wolnych chwilach, czasami dużo czasami mało, ale regularnie. 
   
  Profesjonalista ogromnie intensywnie zużywa narzędzie, taki zarzynacz sprzętu, chce żeby narzędzie było wieczne, żeby nie trzeba było nic przy nim robić ( prace konserwacyjne i serwisowe) a najodpowiedniej jak by samo pracowało 24 godziny na dobę.
   
  Taki banalny podział sam pokazuje, jakie parametry wytrzymałościowe i jakościowe mogą mieć wiertarki. Jak wybitnie to zależy od użycia. Nie znaczy to jednak, że majsterkowicz czy hobbysta zrobi niewłaściwie jak kupi se narzędzie z wyższej półki. Wręcz przeciwnie, profesjonalne wiertarki są bardziej niezawodne, mają lepsze parametry pracy. Ale niestety również wysoką cenę i ten fakt nas limituje, ale taka zasada: jak mamy kasę to nie oszczędzać im lepsze narzędzie tym bardziej wygodna praca.
   
  Aktualnie trochę o parametrach wiertarek.
  MOC, ale mężczyźni lubią to coś, pierwsze pytanie to ile ma mocy? A jak np. do takiej wiertarki 500 W podłączymy 5 żarówek 100W to już mamy 1000W mocy. Jest to parametr bardzo istotny aczkolwiek pamiętajmy, że tani sprzęt w wielu przypadkach ma podane parametry z kosmosu i niekoniecznie musimy na takich opisach polegać. Firmy Bosch i Makita nie robią takich rzeczy tam moc oddaje to, co może taka wiertarka.
  Moc wiertarki jest kluczowa przy wierceniu otworów o wielkich średnicach w drewnie, metalu czy betonie. Wiertarki dla majsterkowiczów zaczynają się od 500W i kończą na 750W. Jednak profesjonalne zaczynają od 300W i kończą na 1050W ( Makita HP2050 ). Małe moce to dodatkowo mała masa wiertarki, jeżeli potrzeba wiercić otwory o średnicy 2 mm w tysiącach codziennie to waga narzędzia ma duże znaczenie.
   
  Z mocą łączy się przekładnia biegów. Jeżeli wiertarka ma 2 biegi to na pierwszym ma niskie obroty, ale dużą moc, można ją wówczas używać do wiercenia znacznych otworów, mieszania kleju, itd. Wiertarki dla amatorów najczęściej nie mają przekładni 2 biegowej, bo jest to zbędne, podwyższa koszty narzędzia.
   
  Moc wyznacza również maksymalne średnice wiercenia. Przytaczane są osobno dla metalu, drewna i betonu. Nie godzi się się jednak do końca sugerować tym, co jest napisane. Bo nawet najlepsza wiertarka, jeżeli ma podane maksymalne 13mm wiercenie w metalu i będziemy wiercić tylko 13ką to szybko uśmiercimy taki sprzęt. Maksyma jest taka: maksymalne średnice tylko sporadycznie, zawsze najpoprawniej zachować margines bezpieczeństwa i wiercić poniżej dopuszczalnych.
   
  Udar, to inaczej ruch posuwisto-zwrotny wiertła, stosowany do wiercenia otworów w betonie, cegle i kamieniu. Surowce mineralne nie da się skrawać, da się tylko kuć i taką pracę wykonuje wiertło do kamienia, jest zaostrzone jak grot, kuje i usuwa urobek. Pomnij amatorze, nie włąnczaj udaru do drewna i metalu!!. Pamiętam jak dawniej sprzedałem dobre wiertło do metalu Baildon 12mm i po pewien czasie koleś przychodzi i pokazuje zupełnie zaokrąglone wiertło i mówi, że to jakaś Chińszczyzna i nawet z udarem w stali nie wierci!!!! Nie da rady udar tylko do materiałów mineralnych. Udar może być mechaniczny i pneumatyczny. Ten pierwszy polega na zastosowaniu dwóch zębatek, które przy dociśnięciu wiertła poczynają zazębiać sie i wiertło podskakuje, taki udar jest słabszy i zależy od naszego docisku. Można nim wykonać otwory od czasu do czasu nie seryjnie, dlatego stosowany jest w wiertarkach amatorskich, aczkolwiek profesjonalne wiertarki Makita HP również go mają. Kolejny udar to pneumatyczny ( młotki Bosch GBH, Makita HR ), tutaj w wiertło SDS plus lub MAX bije kowadełko wprawiane w ruch przez poduszkę powietrzną. To tak w skrócie. Takim udarem wierci sie rewelacyjnie, nie jest wskazane za mocne dociskanie, bo możemy zdusić udar. Wiertarki z udarem pneumatycznym stosuje się tylko do wiercenia w materiałach mineralnych, nie nadają się do metalu i drewna (tylko sporadycznie). A i jeszcze młotowiertarki maja opcję wyłączenia obrotów i pracy tylko na udarze, stosowaną do lekkiego podkuwania SDS Plu lub wyburzania ścian - SDS MAX!
   
  W dalszym ciągu wypada napomknąć o regulacji obrotów i zmianie kierunku obrotów. Jest to obecnie standard, spotykany w wszystkich wiertarkach amatorskich i dużej mierze w profesjonalnych. Regulację obrotów uzyskuje się podając mniejszy prąd, i tutaj UWAGA! ogromnie istotna sprawa: im mniejsze obroty tym mniejsza moc, proszę nie myśleć, że jak damy 400 Obr/min w wiertarce 500W to będziemy mogli sobie wkręcać śruby, nic podobnego. W takim wypadku możemy mieć 100W i znaczne prądy na wirniku, jeśli taka wiertarka będzie długo tak pracować to spalimy wirnik!! Druga sprawa to zmiana obrotów, tutaj są dwa techniki, elektroniczny - standard i na szczotko trzymaczach - profesjonalne. Jeżeli zmienimy na szotko trzymaczach  to zazwyczaj mamy 100% mocy, tymczasem elektronicznie znacznie mniej na lewych obrotach.
  więcej >>>
 • Wyrzynarki
  WyrzynarkiWyrzynarki do cięcia prostoliniowego i krzywoliniowego drewna, materiałów drewnopochodnych, tworzyw, metalu i metali kolorowych. Narzędziem skrawającym jest wymienny brzeszczot wykonujący ruch posuwisto zwrotny.więcej >>>
 • Wiertarki stołowe
  Wiertarki stołoweStacjonarne wiertarki stołowe do wiercenia w drewnie i w metalu. Różnej wielkości napędzane silnikami jednofazowymi i trójfazowymi.więcej >>>
 • Wiertnice do betonu
  Wiertnice do betonuWiertnice do wiercenia otworów w betonie, betonie zbrojonym i innych materiałach ceramicznych. Narzędziem roboczym jest tu diamentowe wiertło koronowe.więcej >>>
 • Wkrętarki sieciowe
  Wkrętarki siecioweMocne i lekkie wkrętarki do wkrętów, zasilane 230 V. Z magazynkami lub bez, na bity 1/4 cala.więcej >>>
 • Zgrzewarki do rur
  Zgrzewarki do rurNarzędzia elektryczne oporowe służące do łączenia rur instalacyjnych wykonanych z tworzywa.więcej >>>
Nasz serwis