Spawarki inwertorowe TIG i MMA

Spawarki TIG to najczęściej inwertorowe źródła prądu przeróżnej jakości i o różnym zaawansowaniu technologicznym. Oparte na tranzystorach IGBT lub MOSFET
 • Inwertory MMA serii Profi
  Inwertory MMA serii ProfiProfesjonalne spawarki, oparte na tranzystorach z funkcjami ANTI STICK -  przeciwzwarciowa, ARC FORCE - regulacja prądu zwarcia, HOT START - ułatwia zapłon elektrody.więcej >>>
 • Prostowniki spawalnicze TIG
  Prostowniki spawalnicze TIGZaawansowane tchnologicznie spawarki inwertorowe do spawania metodą TIG. Najczęściej z cyfrową regulacją i sterowaniem parametrami spawalniczymi . Przeznaczone do spawania stali konstrukcyjnych i aluminium - AC/DC.
  Spawanie metodą TIG polega na zajarzeniu łuku pomiędzy krańcem elektrody wolframowej a grzbietami zespalanego metalu. Elektroda jest nietopliwa, tzn. służy zaledwie do utworzenia łuku elektrycznego, który spawacz podtrzymuje na identycznej długości. Wartość natężenia prądu jest dopasowywana na źródle prądu, czyli spawarce inwertorowej TIG. Spoiwo typowe jest osiągalne w postaci prętów o długości 1m. Przybliża się je do przedniego brzegu jeziorka. Jeziorko jest okrywane z wykorzystaniem gazu obojętnego, który wypiera powietrze z obrębu łuku. Jako gaz obojętny w większości wypadków używany jest argon.
  Metoda ta daje czysty niezażurzlony i równy spaw, a samo jarzenie łuku nie powoduje odprysków, na skótek czego nie potrzeba dodatkowej obróbki powierzchni spoiny.
   
   Elektroda nietopliwa wykonana jest z wolframu lub stopu wolframu i toru i umocowana jest w uchwycie palnika TIG. Elektrodę mocuje się w tulejce zaciskowej (o wielkości takiej samej jak elektroda) w ten sposób, aby wystawała poza dyszę gazową od kilku do kilkudziesięciu milimetrów, w zależności od warunków w jakich spawamy.
   Argon aplikowany jest z butli poprzez reduktor do Spawarki TIG i poprzez kanały rękojeści dochodzi do dyszy palnika i wylatuje ochraniająć elektrodę. W prostych spawarkach inwertorowych z funkcją Tig jak np. ARC 200C, gaz ochronny podawany jest bezpośrednio z butli do uchwytu TIG z zaworkiem. Argon używa się, aby ochłodzić elektrodę, o chronić roztopiony metal spoiny i rozgrzany przestrzeń spawania przed wpływem gazów utleniających z atmosfery.
   
  Obszar najwyższej temperatury gdzie stal jest płynna tzw. jeziorko nie ma wtrąceń typu topnik, analogicznie jak na swojej przestrzeni tak i wewnątrz spoiny, i sprawia, że nie zmienia się znacząco jej skład chemiczny.  
   Zajarzenie łuku w współczesnych spawarkach da się uzyskać poprzez potarcie, dotyk lub w najwyższym stopniu zaawansowane technologicznie przez zbliżenie elektrody do materiału (tzw. bezdotykowe).   
  Aby właściwie przeprowadzić proces spawania trzeba dopasować odpowiednie parametry spawania, typ elektrody i drutu spawalniczego
  Spawanie prądem stałym DC, z zmienną biegunowością, umożliwia na spawanie wszystkich metali i ich stopów poza aluminium i stopami magnezu.  
  Spawanie prądem przemiennym AC, pozwala na spawanie aluminium i jego stopów, przy tym rodzaju spawania zauważa się większą niestabilność łuku, który kluczy w koło elektrody, z tego powodu zaleca się stępienie końcówki elektrody wolframowej.
   
  Moc prądu – oddziałuje na głębokości wtopu i wielkości spoiny, ale z drugiej strony oddziałuje na temperaturę krańca elektrody nietopliwej. Wzrost natężenia prądu spawania powiększa głębokość wtopienia i wywołuje przyspieszenie prędkości spawania. Nadmiernie duże natężenie niekorzystnie wpływa na spoinę, dlatego że powoduje, że kraniec elektrody wolframowej ulega nadtopieniu i pojawia się zanieczyszczenie chemiczne w spoinie i szybsze zużycie elektrody.
   
  Energia łuku - determinuje w zależności od rodzaju gazu osłonowego o długości łuku i o obrysie spoiny i ściśle zależy od zastosowanego natężenia prądu, oraz typu materiału elektrody. Powiększenie napięcia łuku zwiększa szerokość lica spoiny, maleje przy tym głębokość wtopienia i pogarszają się warunki ochrony łuku i ciekłego metalu spoiny. 
   
  Prędkość spawania – wpływa na naprężenia w spoinie. 
   
  Elektrody nietopliwe wytwarzane są z czystego wolframu i z stopów, produkowane są w różnych średnicach.  
   
  WP zielone: aluminium i jego stopy, magnez i jego stopy
   
  WX jasno zielone: stale węglowe, nierdzewne, stopy tytany, niklu i miedzi
   
  WT20 czerwona: stale węglowe, nierdzewne, stopy tytany, niklu i miedzi
   
  Druty do spawania występują w postaci odcinków 1000mm o średnicach w przedziale od 1-5mm. Gatunek materiału jest zależny od spawanego detalu i najczęściej skład chemiczny jest nadzwyczaj przybliżony do materiału spawanego. W niektórych wypadkach stosuje się na pręty stopy metalu rodzimego. 
   
  Spawarki TIG to w większości wypadków inwertorowe źródła prądu rozmaitej jakości i o różnym zaawansowaniu technologicznym. Oparte na tranzystorach IGBT lub MOSFET
   
  I jeszcze mała wskazówka przy kupowaniu spawarki inwertorowej
   
  Temat będzie dotyczył sprawności. Na jednych spawarkach sprawność na tabliczce wynosi 60% a na innych nawet 7%. I obecnie namówiłem klienta, żeby dał sobie spokój z tymi niżej 15%, a skupił się na tych 60%( Sherman ARC 200C lub  ARC 160C) co w tym wszystkim chodzi?
   Producenci sprzętu podają maksymalne prądy, z którymi można spawać i tu jest elementarny problem. Jeżeli gość ma spawarkę 7% sprawności i da max. prąd spawania to pracuje na granicy spalenia i możliwości takiego sprzętu, nie ma tu mowy o jakimkolwiek współczynniku bezpieczeństwa.
   
  Taka spawarka nie posłuży nam długo. Przeciwnie zaś te z 60% lub nawt 35% sprawności to mogą posłużyć lata. Praktyka handlarza to potwierdza, sprzedaję spawarki Sherman ARC 200C, ARC 160C i nie mieliśmy na nie ani jednej reklamacji. 
   
  więcej >>>
 • Inwertory MMA serii Hobby
  Inwertory MMA serii HobbyProste spawarki inwertorowe do zastosowań domowych, o niższej sprawności niz profesjonalne.więcej >>>
Nasz serwis