Artykuły elektrotechniczne

W tej grupie znajdują się przedłużacze do prądu, służące do zasilania elektronarzędzi w prąd i agregaty służące do wytwarzania prądu. Profesjonalne przedłużacze charakteryzują sie klasą IP44 gumową osłoną zapewniającą dobrą elastyczność nawet w niskich temperaturach. Przedłużacze są produkowane z linek o przekrojach 1mm, 1,5mm i  2,5mm.


 • Koszulki termokurczliwe
  Koszulki termokurczliweDobra i szybka forma izolacyjne. Katalog zawiera najpopularniejsze rozmiary koszulek termokurczliwych.więcej >>>
 • Agregaty prądotwórcze
  Agregaty prądotwórczeAgregaty jak żródło zasilania w miejscach poza dostępem do sieci jak i zarówno żródło zasilania awaryjnego.
  Poniższe informacje dotyczące agregatów posłużą Państwu jako pomoc w wyborze właściwego dla siebie agregatu.
  Z doświadczenia wiem, że najważniejsza sprawą to solidna marka, jeżeli pojawi się nazwa: Endress, Kippor, Honda, Vanguard,  Mitsubishi, Hatz, Pezal,  to możemy być pewni, że wytwórca zastosował wysokiej klasy silniki i prądnice w takim agregacie. Dodatkowo mamy pełne przekonanie, że obsługa serwisowa, gwarancyjna i co najważniejsze pogwarancyjna będzie stała na wysokim poziomie.  Odradzam kupno agregatów niskiej jakości ( tanich do granic rozsądku) i nieznanych marek, bo może się okazać, że po 1-2 krotnym użyciu przeleżą czas gwarancyjny i zgodnie z prawem Murphiego zepsują się tydzień po gwarancji, naprawa może być wtedy nieopłacalna lub niewykonalna.
  Mając pewność, co, do jakości, kolejnym krokiem będzie zdefiniowanie, jakie odbiorniki będzie zasilać nasz agregat prądotwórczy. I tu aby się za bardzo nie rozpisywać podzielę odbiorniki na :
  -niewymagające „dobrego prądu” czyli opalarki, frezarki, hydrofory, żarówki, silniki bez sterowników elektronicznych.
  -wymagające „dobrego prądu”, a więc komputery, mikrofalówki, piece ze sterownikami elektronicznymi, oświetlenie z starterami elektronicznymi, zasadniczo wszystkie te, które są zintegrowane z różnego rodzaju elektroniką.
  W przypadku pierwszej grupy wystarczy nam zwyczajny tańszy agregat prądotwórczy pozbawiony systemów automatycznej stabilizacji napięcia tzw. AVR.  Takie agregaty wykorzystuje się głównie w stolarniach gdzie ze względu na częste przeciążenia systemy AVR mogą ulec przepaleniu i nie są wskazane, dotyczy silnikow trójfazowych. Do tej grupy zaliczamy agregat trójfazowy PGG5000C3, PGG7000D3.
  Druga grupa obejmuje agregaty jedno lub trójfazowe standardowo wyposażone w system automatycznej stabilizacji prądu AVR np.: agregat prądotwórczy KGE6500C, KDE12000EA, KDE7500STA0. Oraz agregaty inwertorowe , wytwarzające prąd najwyższej jakości, z racji tego możliwe jest podłączanie nawet w największym stopniu czułych na zmiany napięcia urządzeń, zaliczamy do nich agregat IG6000, IG2000, IG1000.
  Następną ważną kwestią jest planowany pobór mocy. Z praktyki wynika, że zapotrzebowanie na energię jest zawsze większe niż wymienia na tabliczce znamionowej producent.  Dlatego wybieramy agregat, który ma minimum 20 procent więcej mocy niż będziemy potrzebować dla odbiorników rezystancyjnych i liniowych( czyli sprzęt komputerowy, lodówki i TV, oświetlenie, żelaska i maglownice, falowniki zasilacze UPS). I agregat  o mocy 2-3 krotnie większej dla odbiorników indukcyjnych ( silniki elektryczne, wiertarki stołowe, gietarki, tokarki)  przede wszystkim w przypadku odbiorników trójfazowych. W przypadku niektórych urządzeń z silnikami używa się tzw. łagodne starty, które wydatnie obniżają pobór prądu przy rozruchu.
  Tu się trochę zatrzymam i opisze nieco więcej o agregatach 3-fazowych. Można z nich brać prąd jednofazowy, ale nie więcej niż 60% mocy nominalnej agregatu. W przypadku silników złączonych w gwiazdę zapotrzebowanie będzie 3 razy większe niż na tabliczce znamionowej. W przypadku silników połączonych w trójkąt zapotrzebowanie będzie 9 razy większe niż na tabliczce ( dlatego stosuje się włączniki gwiazda trójkąt} chyba, że silnik będzie miał miękki start to wtedy 3 razy większe. W przypadku silników z falownikami pobór będzie 50% większy. Elektronarzędzia z małymi silnikami (silniki komutatorowe) potrzebują 20 % więcej mocy.
  Inną grupą agregatów są te przystosowane do zasilania spawarek, w takim przypadku odradzamy zakup bez wnikliwej uprzedniej konsultacji. Lub wybór agregatu zintegrowanego ze spawarką.
  Następna sprawa to spalanie, warto sobie zobaczyć w instrukcji, jaka jest to wartość dla przykładu podam: 
  Agregat prądotwórczy IG2000 moc maksymalna 2000W zużywa 1,75 litra benzyny na 1 godzinę.
  Agregat prądotwórczy IG2600 moc maksymalna 2600W zużywa 1,63 litra benzyny na 1 godzinę.
  Agregat prądotwórczy KDE3500 moc max. 3200W zużywa 1,39 litra ON na godzinę
  Agregat prądotwórczy KDE16EA moc max. 13000W zużywa 4,89 litra ON na godzinę.
  więcej >>>
 • Czujniki, sygnalizatory czadu, gazu i dymu
  Czujniki, sygnalizatory czadu, gazu i dymuSygnalizatory czadu, gazu i dymu do domu, pomieszczeń gospodarczych i magazynowych.
  Analizując statystyki straży pożarnej możemy się przekonać, że kwestia czadu w mieszkaniach, przede wszystkim w sezonie grzewczym jest bardzo poważny. Dane mówią o ofiarach śmiertelnych czadu rzędu 500 osób rocznie. Z cichym zabójcą, jakim jest tlenek węgla można walczyć na kilka sposobów. O przezorności i daleko posuniętej ostrożności nie trzeba pisać, problem w tym, że czasami to nie wystarczy. Jeżeli tlenek węgla pojawi się w pomieszczeniach i będzie dochodził do krytycznych wartości to pomóc może tylko wskaźnik czadu.
  Zanim przejdę do omówienia czujników gazu i czadu trochę teorii. 
  Tlenek węgla jest gazem bezbarwnym i bezzapachowym, przeto trudny do wykrycia przez nas. Zgodnie z wieloma badaniami naukowymi szkodliwe działanie czadu jest głównie zależna od:
  Stężenia tlenku w wdychanum powietrzu.
  Czasu przebywania i aktywności ruchowej w tym środowisku.
  Od indywidualnych cech fizjologicznych osoby narażonej.
  Tlenek węgla jest wchłaniany do krwi z wdychanego powietrza. Powoduje tworzenie się w krwi tzw. karboksyhemoglobiny, która redukuje zdolność krwinek do transportu tlenu. To z kolei sprawia niedotlenienie narządów, tkanek i mózgu. Powoduje to w zależności od stężenia karboksyhemoglobiny w krwi objawy:
  Uczucie ucisku i lekkiego bólu głowy, rozszerzenie naczyń krwionośnych (10-20%).
  Ból głowy i tętnienie w skroniach (20-30%).
  Silny ból głowy, osłabienie, oszołomienie, wrażenie ciemności, nudności, wymioty, zapaść (30-50%)
  Zaburzenia pracy serca, przyspieszenie tętna i oddychania, śpiączka przerywana drgawkami (50-60%)
  Dalej nie będę pisał, w każdym razie przy stężeniu ponad 60% może dojść już do nieodwracalnych upośledzeń narządów i śmierci.
  Dla przedstawienia w praktyce stosuje się obrazowe przykłady stężeń i reakcji organizmu. W instrukcji czujnika CD-50B8 można przeczytać: wdychanie tlenku węgla o stężeniu 200 ppm w ciągu 2-3 godzin powoduje lekki ból głowy, zmęczenie, nudności. Stężenie 12800 ppm w czasie 1-3 minuty powoduje błyskawiczną śmierć.
  Uf trochę się spociłem.
  Czujniki czadu śledzą obecność w powietrzu tlenku węgla. Pracuje on w oparciu o technologię półprzewodnikową, tzn. znajdujący się w urządzeniu detektor reaguje na zawarty w powietrzu czad i uruchamia alarm.
  Nawet nieduże stężenie CO rzędu kilku setnych procent 0,005% utrzymujące się przez dłuższy czas spowoduje uruchomienie alarmu dźwiękowego i zapalenie diody sygnalizacyjnej.
  Wykrywacz czadu np.: CD-60A4 z LCD warto zamontować w łazienkach, kuchniach, korytarzach sąsiadujących z potencjalnymi źródłami zagrożenia. Należą do nich: gazowe podgrzewacze wody z otwartą komorą spalania, kominki opalane drewnem i gazem, przenośne grzejniki gazowe i piecyki opalane paliwami ciekłymi, piece kaflowe, i oczywiście kotłownie miałowe, lub opalane peletem.
  Tlenek węgla czyli popularnie zwany czadem jest gazem o niższej gęstości od powietrza, lecz powstaje prawie zawsze, jako mieszanina z ciężkim dwutlenkiem węgla, przez co unosi się na niewielkiej wysokości ponad podłogą. Z tego powodu czujni montuje się zawsze na wysokości ok. 50 cm nad podłogą. Chyba, że stosujemy czujnik gazu i czadu np. CGD 31A2| to wtedy na wysokości 150cm-160cm.
  Decydując się na czujnik czadu zwróć trzeba uwagę na to, czy posiada certyfikat potwierdzający wykonanie testów. Czy jest zasilany na baterię czy z sieci. Oba rozwiązania mają zalety i wady. Urządzenia bateryjne sprawdzą się w sytuacji zaniku napięcia, lecz wymagają stałej kontroli baterii. I tu uwaga jak większość urządzeń elektronicznych mogą źle pracować przy słabych bateriach (chyba, że mają automatyczny system informowania o stanie baterii). Natomiast zasilane sieciowo przestaną działać, jeżeli braknie prądu, to oczywiste. Biorąc pod uwagę wady i zalety obu czujników nigdy nie dają nam 100% pewności wykrycia czadu a jedynie znacznie podniosą możliwość jego wykrycia. Warto, więc co jakiś czas testować urządzenie i dokonywać okresowych przeglądów.
  Czad najczęściej zabija w mieszkaniach, w których nie ma właściwej wentylacji, przewody wentylacyjne są niedrożne lub zaklejone, aby było cieplej!!!, kominy zatkane, a plastikowe szczelne okna nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Temat tych okien i super szczelnych domów opisywałem w artykule wentylacja między pokojami.
  Następne zagrożenie tworzą gazy wybuchowe lub ich mieszaniny: metan, propan i butan. Gaz ziemny jest lżejszy od powietrza i gromadzi się w górnych częściach pomieszczeń. Natomiast propan i butan jest cięższy, przez co gromadzi się w dolnych partiach pomieszczeń. Gazy te połączone z powietrzem tworzą palną mieszaninę. 
  Detektor gazu wyposażony jest w zaawansowany technologicznie czujnik półprzewodnikowy i elektroniczny układ sterujący, który kontroluje obecność gazu w powietrzu. Jeżeli instalacja bądź urządzenia są nieszczelne i dochodzi do wycieku, urządzenie przy 10-procentowym stężeniu gazu LEL (dolna granica wybuchalności) włącza alarm.  Przykładowe wartości dolnych granic wybuchowości gazów LEL Metan 5%, Propan 2,10%, Butan 1,80%. 
  Detektory gazu instaluje się w kuchniach i łazienkach wyposażonych w kuchenki lub gazowe podgrzewacze wody. Warto również montować czujniki w domowych kotłowniach opalanych gazem oraz garażach, w których znajdują się auta zasilane LPG lub CNG. Czujnik montuje się na ścianie, na wysokości ok. 150 cm nad podłogą.
  Przy zakupie czujników warto wpierw zapoznać się z instrukcją obsługi i poczytać o zasadach działania i sposobach instalacji.
   
  więcej >>>
 • Przedłużacze bębnowe
  Przedłużacze bębnoweDługie przedłużacze dobrej jakości nawinęte na bęben ułatwiający zwijanie i przechowywanie. W ofercie przedłużacze w oplocie tradycyjnym z PCV, w oplocie z elastycznej gumy, wytrzymałej i odpornej na warunki atmosferyczne. Nowością są przewody w oplocie z poliuretanu, mają najwyższe parametry wytrzymałościowe i ekspoatacyjne.
  Przewody nawijane są na bębny z tworzywa oraz bardziej wytrzymałe z blachy.
  więcej >>>
 • Przedłużacze elektryczne
  Przedłużacze elektryczneDługie przedłużacze ogrodowe jak i specjalistyczne dobrej jakości, produkowane w Polsce.więcej >>>
 • Taśmy izolacyjne
  Taśmy izolacyjneSzeroki wybór taśm izolacyjnych o różnym przeznaczeniu i odporności na czynniki zewnętrzne. Taśmy Denka są produkowane w Japoni przez TOYO Chemicals jest wytwarzana przez zakłady w Chiba. Zakład ten otrzymał status ISO 9001, zgodnie z uznanym międzynarodowo systemem zapewnienia jakości. Taśma winylowa była pierwszym tego typu produktem, który uzyskał sukces komercyjny w Japonii i - po ustanowieniu Japońskiej Normy Przemysłowej JIS C 2336 na przylepne taśmy PVC do zastosowań jako izolacja elektryczna - produkt ten został zaaprobowany już w pierwszej rundzie testów w roku 1952.

  Taśma przylepna Vini-Tape została opracowana do zastosowań jako izolacja zacisków zasilania prądowego i do montażu podzespołów elektrycznych. Jest produkowana w całym szeregu atrakcyjnych kolorów, które pozwalają na łączenie i identyfikację wyrobów nieruchomych i różnego typu akcesoriów. Co więcej, dostępne są taśmy różnych odmian, które są odporne na temperatury właściwe dla rejonów ekstremalnie zimnych i takie temperatury, które występują na skrajnie gorących częściach silników samochodowych.
  więcej >>>
 • Lampa samochodowa ostrzegawcza
  Lampa samochodowa ostrzegawczaLampa błyskowa ostrzegawcza 12V pomarańczowa.więcej >>>
 • Naświetlacze Led
  Naświetlacze LedLampy naświetleniowe ze statywami lub osobno, oraz w wersji z automatycznym sensorem włącz wyłącz.więcej >>>
 • Latarki
  LatarkiW tym katalogu znajdziemy duży wybór latarek, lamp kampingowych, latarek czołowych itp.więcej >>>
 • Lampy warsztatowe
  Lampy warsztatoweWarsztatowe lampy klasyczne jak i diodowe.

  Lampy warsztatowe i przenośne, dają w odróżnieniu od latarek szerokie oświetlenie, są najczęściej odporne na niekorzystne warunki panujące w warsztacie. Lampy dzielimy na zasilane z sieci 230 V i bateryjne.

  Lampy 230V zazwyczaj sprzedawane są z dosyć długim przewodem, są mocnym źródłem światła, ale mniej mobilne ze względu na przewód. Natomiast bateryjne są zazwyczaj mniejsze, lżejsze i można je użyć w niedostępnych miejscach. Dają jednak mniejszy snop światła. Dodam jeszcze, że większość z nich jest zaopatrzona w magnes i haczyk, można je więc szybko przymocować do stalowych konstrukcji. Coraz więcej lamp warsztatowych wyposażona jest w źródła led, pobierają one znacznie mniej prądu, ale są droższe od tradycyjnych żarnikowych.


  więcej >>>
 • Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe
  Zabezpieczenia przeciwprzepięcioweZabezpieczenie elektroniki w pojazdach podczas spawania, zgrzewania i cięcia plazmą.więcej >>>
Nasz serwis