Drut spawalniczy PP PEHD PCV PLA

Druty do spawania plastiku. Sprzedawane w postaci kręgów na wagę i małych paczek. Druty do spawania plastiku dobieramy w zależności od spawanego materiału, PP, PE, PVC, ABS. Jeżeli nie mamy możliwości zidentyfikowania materiału należy zrobić próbę na niewidocznym kawałku łączonego materiału.
eżeli chodzi o sposoby spajania tworzyw sztucznych to można je podzielić na te, które dają się klejąc i na te, które nie dają sie skleić. Ja zajmę się tą drugą grupą. Wspomnę jedynie, że do tworzyw, które można bez trudu skleić należą PVC, ABS, jeżeli nie mamy pewności czy dane tworzywo da się skleić to wystarczy na szmatkę rozlać acetonu i subtelnie potrzeć w miejscu niewidocznym. Jeżeli tworzywo zostanie rozpuszczone to da się je kleić.
Termin kleić używam tutaj do trwałego spojenia. Są, bowiem kleje topliwe wyciskane z pistoletu do kleju na gorąco, łączą one praktycznie wszystkie materiały, ale w przypadku tworzyw takie spojenie nie będzie się cechować istotnymi parametrami wytrzymałościowymi. Można używać kleju topliwego na gorąco, w drobnych reperacjach, przyklejaniu listew, zabawek, tworzeniu ikeban, w elektronice do łączenia przewodów do obudowy, czy innych niewymagających od spoiny dużych parametrów wytrzymałościowych.
Wspomnę jeszcze o klejach rozpuszczalnikowych, dwuskładnikowych, cyjanoakrylowych i innych nowoczesnych. Te kleje zależnie od przygotowanej powierzchni również nie łączą na dobre tworzyw nie klejalnych, typu PP, PE. Ale jest to sprawa do odrębnego rozważania.
 
Zajmijmy się, zatem łączeniem tworzyw techniką spawania z użyciem nagrzewnic, opalarek do plastiku, i spoiw do plastików. Tą metodą można łączyć wszystkie tworzywa termoplastyczne, tzn. takie, które pod wpływem temperatury topią się i wiążą po schłodzeniu. Do takich tworzyw należą polipropylen PP, polietylen PE, polichlorek winylu PVC, akrylobutylostyren ABS, rzadziej polistyren PS, i poliamid PA.Tworzywa te są niezwykle powszechnie stosowane w naszym otoczeniu, wiele elementów w maszynach do obróbki tworzywa, samochodach, elektronarzędziach i innych sprzętach jest wytworzona z tych materiałów. W wielu przypadkach się zdarza, że ulegają one zniszczeniu, jeśli wymiana nie kosztuje dużo to lepiej się nie zastanawiać i zakupić nową część, jeżeli natomiast część jest droga lub trudnodostępna, można wykorzystać spawanie. Spoiwo takie charakteryzuje się wysoką, jakością i estetyką. Można je później obrabiać, szlifować. Dzieje się tak, dlatego, że podczas spawania zachodzi pomiędzy elementami łączonymi i spoiwem dyfuzja cząsteczek, a po wystudzeniu trwałe łącze. Warunkiem trwałej dyfuzji jest odpowiednia temperatura a spoiwo musi być z tego samego polimeru. Technologia ta polega na równoczesnym podgrzaniu elementów łączonych i spoiwa, wybór temperatury jest przyporządkowany do rodzaju tworzywa:
PP około 250oC
PEHD około 300oC
ABS około 350oC
Ażeby mieć całkowitą kontrolę nad temperaturą zaleca się używanie opalarki lub inaczej nagrzewnicy gorącego powietrza z regulowana temperaturą a najlepiej z wyświetlaczem np. opalarki Steinem HL lub HG, nagrzewnica Bosch GHG. Powinno się nadmienić, że przegrzanie spoiny lub materiałów łączonych może wywoływać płynięcie spoiny w ciągu spajania i wadę wytrzymałości. 
Ważne jest też, aby wszystkie elementy były jednakowo uplastycznione, w takim razie trzeba używać spoiwa o porównywalnej grubości, co materiał łączony lub dopasować szybkość nagrzewania do prędkości uplastyczniania sie elementów. Kolejną istotna sprawą jest poprawne dociśnięcie spoiny, można to osiągnąć nakładając na koniec nagrzewnicy odpowiednie dysze do opalarek z języczkiem, którymi dociskamy spoinę.
I na koniec niektóre przykłady zastosowania tworzyw, jeżeli nie mamy pewności powinno się zrobić próbę  na niezauważalnej części elementów łączonych.
PP - zderzaki i listwy samochodowe, obudowy, kołnierze, osłony, elementy tapicerki, filtry, rury odpływowe kielichowe, skrzynki akumulatorów, obudowy urządzeń.
PEHD - wanny, kosze, karnistry, zbiorniki, opakowania transportowe, wiadra, pojemniki, zbiorniki spryskiwaczy, zbiorników wyrównawczych, kanałów klimatyzacji i nawiewu.
ABS - obudowy komputerów, AGD, RTV, części samochodowych.
 
Nowość  Drut do drukarek 3D PLA ( Polilaktyd ) Technologia drukowania FDM bazuje na tworzeniu elementów z polimerów podawanych z ekstrudera w postaci drutu o średnicy 1.75mm lub 3mm, na płytę modelową. 
Sposób działania jest analogiczny  jak w drukarkach atramentowych. Głowica z dyszą aplikuje materiał bazowy - podporowy i przesuwa sie w płaszczyźnie X Y. Nałożone tworzywo o określonej grubości (o tym poniżej) twardnieje w pare sekund. Następnie głowica lub stół modelarski przesuwa się w płaszczyźnie Z i nakładana jest nowa warstwa w płaszczyznach X Y.
Drut do drukarek 3D nazywany jest filamentem. Jakość wydruku w głównej mierze zależy, od jakości filamentu. Wszystkie zanieczyszczenia, nierówności powierzchni czy wilgotność wpływają niekorzystnie na wytrzymałość i powierzchnię drukowanego modelu. W ( technice FDM|drukarce} drut podawany jest ze szpuli do ekstrudera, w którym filament jest topiony w temperaturze 170-250 stopni i pod ciśnieniem wyciskany przez dyszę drukującą. Drukarki 3D drukują w jednym kolorze takim jak filament. Zależnie od drukarek minimalne grubości drukowanej ścianki mogą wynosić od 0,1mm do 0,6mm. Grubość nakładanej powłoki waha się od 0,1mm do 0,01mm i jest wprost proporcjonalny do prędkości drukowania.
Rodzaje filamentów.
W praktyce wykorzystuje się dwa rodzaje tworzyw termoplastycznych ABS i PLA. Aczkolwiek technologia FDM pozwala na drukowanie z użyciem drutów z poliwęglanu, nylonu, polietylenu i innych..
Tworzywo ABS  (akrylo butylo styren).. Spotykane min. w przemyśle motoryzacyjnym, AGD i RTV. Jest nieodporne na agresywne rozpuszczalniki organiczne np. Aceton. ABS ma dobre właściwości mechaniczne, jest odporny na uderzenia, jego gęstość wynosi około 1.05 g/cm3. Rekomendowana temperatura druku to 230-250 °C i co jest bardzo istotne wymaga podgrzewanego stołu modelowego, inaczej model w wyniku naprężeń może się odkształcić.
PLA jest znacznie twardszy, gęstość 1.25 g/cm3 i przez to bardziej kruchy, szczególnie w niskich temperaturach. Tworzywo PLA jest przyjazne środowisku, ulega biodegradacji. Tworzywo posiada niską temperaturę druku około 170-190 °C. Przez to nie potrzebuje on podgrzewanego stołu modelowego.
pokazuje 1 - 10 z 10 elementów
 • Drut spawalniczy PP średnica 3mm ok.2kg biały
  Drut spawalniczy PP średnica 3mm ok.2kg biały Drut spawalniczy polipropylen najwyższej jakości do spawania wszystkich rodzajów elementów min: zderzaki i listwy samochodowe obudowy, kołnierze, osłony elementy tapicerki, filtry rury odpływowe kielichowe skrzynki akumulatorów ... więcej >>>
  78,00 zł[łącznie 23% Vat]
 • Drut spawalniczy PCV średnica 4 mm bezb. ok.2.5kg
  Drut spawalniczy PCV średnica 4 mm bezb. ok.2.5kg Do trwałego spawania tworzyw sztucznych z PCV. Przykładowe zastosowanie: rury, złączki rurowe, płyty, profile budowlane, kształtki techniczne. Waga: +-2.5kg więcej >>>
  97,50 zł[łącznie 23% Vat]
 • Drut spawalniczy PP średnica 4mm ok.2kg biały
  Drut spawalniczy PP średnica 4mm ok.2kg biały Drut spawalniczy polipropylen najwyższej jakości do spawania wszystkich rodzajów elementów min: zderzaki i listwy samochodowe obudowy, kołnierze, osłony elementy tapicerki, filtry rury odpływowe kielichowe skrzynki akumulatorów ... więcej >>>
  78,00 zł[łącznie 23% Vat]
 • Drut spawalniczy PEHD średnica 4mm ok.2kg czarny
  Drut spawalniczy PEHD średnica 4mm ok.2kg czarny Drut spawalniczy najwyższej jakości do spawania wszystkich rodzajów elementów wykonanych min. z: Wanny, kosze karnistry, zbiorniki Opakowania transportowe, wiadra, pojemniki Zbiorniki spryskiwaczy, zbiorników wyrównawczych, k ... więcej >>>
  78,00 zł[łącznie 23% Vat]
 • Drut spawalniczy PP średnica 4mm ok.2kg czarny
  Drut spawalniczy PP średnica 4mm ok.2kg czarny Drut spawalniczy polipropylen najwyższej jakości do spawania wszystkich rodzajów elementów min: zderzaki i listwy samochodowe obudowy, kołnierze, osłony elementy tapicerki, filtry rury odpływowe kielichowe skrzynki akumulatorów ... więcej >>>
  78,00 zł[łącznie 23% Vat]
 • Drut do drukarek 3D PLA 2kg 1,75 mm czarny
  Drut do drukarek 3D PLA 2kg 1,75 mm czarny Drut do drukarek 3D PLA (Polilaktyd) znany jako polikwas mlekowy, jest bardzo przyjazny dla środowiska i ma bardzo trwały kolor. Produkowany z granulatu sprowadzanego z USA bez domieszek, gwarancja 100% czystość i rewelacyjne parametry!   Dokładność +/- 0,05mm, krągłość 0. ... więcej >>>PLX
  139,00 zł[łącznie 23% Vat]
 • Drut do drukarek 3D PLA 2kg 1,75 mm żółty
  Drut do drukarek 3D PLA 2kg 1,75 mm żółty Drut do drukarek 3D PLA (Polilaktyd) znany jako polikwas mlekowy, jest bardzo przyjazny dla środowiska i ma bardzo trwały kolor. Produkowany z granulatu sprowadzanego z USA bez domieszek, gwarancja 100% czystość i rewelacyjne parametry!   Dokładność +/- 0,05mm, krągłość 0. ... więcej >>>PLX
  139,00 zł[łącznie 23% Vat]
 • Drut do drukarek 3D PLA 2kg 1,75 mm czerwony
  Drut do drukarek 3D PLA 2kg 1,75 mm czerwony Drut do drukarek 3D PLA (Polilaktyd) znany jako polikwas mlekowy, jest bardzo przyjazny dla środowiska i ma bardzo trwały kolor. Produkowany z granulatu sprowadzanego z USA bez domieszek, gwarancja 100% czystość i rewelacyjne parametry!   Dokładność +/- 0,05mm, krągłość 0. ... więcej >>>PLX
  139,00 zł[łącznie 23% Vat]
 • Drut do drukarek 3D PLA 2kg 1,75 mm biały
  Drut do drukarek 3D PLA 2kg 1,75 mm biały Drut do drukarek 3D PLA (Polilaktyd) znany jako polikwas mlekowy, jest bardzo przyjazny dla środowiska i ma bardzo trwały kolor. Produkowany z granulatu sprowadzanego z USA bez domieszek, gwarancja 100% czystość i rewelacyjne parametry!   Dokładność +/- 0,05mm, krągłość 0. ... więcej >>>PLX
  139,00 zł[łącznie 23% Vat]
 • Drut do drukarek 3D PLA 2kg 1,75 mm niebieski
  Drut do drukarek 3D PLA 2kg 1,75 mm niebieski Drut do drukarek 3D PLA (Polilaktyd) znany jako polikwas mlekowy, jest bardzo przyjazny dla środowiska i ma bardzo trwały kolor. Produkowany z granulatu sprowadzanego z USA bez domieszek, gwarancja 100% czystość i rewelacyjne parametry!   Dokładność +/- 0,05mm, krągłość 0. ... więcej >>>PLX
  139,00 zł[łącznie 23% Vat]
Nasz serwis