Narzędzia Glazurnicze

Narzędzia glazurnicze to maszyny i osprzęt do nich, potrzebne przy cięciu i układaniu płytek ceramicznych i gresowych. Zależnie od budowy są to elektryczne maszyny, w których silnik wprawia w ruch tarczę diamentową. Albo ręczne maszynki do płytek, w których nóż do cięcia jest umocowany na prowadnicach pozwalających na prostolinijne zarysowanie płytki.
W doborze odpowiednieg narzędzia pomoże Państwu ten przewodnik.
Mnóstwo osób próbowało, niejedynym wyszło lepiej innym gorzej, albowiem to wbrew pozorom nie prosta sprawa. Na końcowy sukces ma wpływ dużo czynników. Jednym jest czas, jeżeli robimy to dla siebie i nikt nas nie pospiesza to powinno się rzetelnie się do pracy przyszykować. Mam na myśli wiedzę teoretyczną i sprzęt.
Co może sie przydać z materiałów i narzędzi glazurniczych}:
Płytki ceramiczne, jeśli układamy je w środku to broń Boże nie gresowe, bo w przyszłości jak będziemy potrzebowali zrobić otwór na kołek rozporowy, czy rury instalacyjne to sie zdziwimy i to bardzo mocno. Do płytek przydadzą sie listwy z tworzywa, choć mnie są obecnie tak modne, ale ja uważam, że moża nimi zakryć to co nam nie wyjdzie. No i narożniki są bardziej bezpieczne, zwłaszcza jak mamy małe dzieci.
Klej do plytek, jest tego tyle, że zawsze coś się znajdzie na naszą kieszeń.
Fugi, tu nie warto mieszać do wnętrz zwykłe, a na zewnątrz mrozoodporne (polecam najlepszej jakości, nie ma nic gorszego niż przeciekający balkon)
Przecinarka do glazury, elektryczna lub ręczna. Jeśli ręczne to proponuję Walmera, dobra Polska Firma w niezłej cenie. Jeżeli elektryczna to może być tania Dedra lub Pansam, powinno się tylko w trakcie zakupu sprawdzić czy tarcza diamentowa nie ma bicia. Trzeba pamiętać, że ważniejsze niż elektryczna przecinarka do płytek jest to, jaką tarczę diamentową użyjemy.
Akcesoria do kleju, nakolanniki, sznurek traserski, krzyżyki i kliny do płytek, młotek gumowy.
Poziomica to ważna sprawa, bez niej wszystko bedzie kszywe. Miara zwijana, ołówek lub flamaster.
Jak już wszystko mamy można zabrać się do projektowania, mam na myśli sposób rozłożenia płytek. Można je rozłożyć na sucho i zobaczyć jak wyjdzie, estetyka to jedno i jakość to drugie.
 - Zaczynamy od przygotowania podłoża. Jest to jeden z najważniejszych elementów. Odmiennie będziemy robić w przypadku nowej posadzki (nowe tynki i wylewki muszą być związane, minimum 3-4 tygodnie w temperaturze pokojowej) a inaczej w przypadku starej. Poziomicą lub łatą sprawdzamy poziom, usuwamy wszelkie wystające kawałki betonu, starego kleju, farby, gipsu.  Czasem trzeba popracować przecinakiem i młotkiem, na koniec wszystko odkurzyć i tu uwaga mistrzowie - odkurzacz przemysłowy jest bardziej efektywny niż domowy. Na równą podłogę i scianę nakładamy grunt, lub jeżeli powierzchnia jest bardzo nierówna to wylewkę samopoziomująca. Zachować czasy schnięcia!!!!
Krótko mówiąc podłoże musi być równe i dobrze związane.
 - Następnie przystępujemy do właściwego projektowania, mam na myśli sposób rozłożenia płytek. Jeszcze raz układamy je na sucho, z uwzględnieniem szerokości fug. Na ściany trudno jest ułożyć płytki na sucho :) trzeba posłużyć się sznurkiem traserskim  lub miarę, poziomica, łata aluminiowa i ołówek. Estetyka to jedno i jakość to drugie.
 - Przystępujemy do układania glazury. Najpierw mieszamy zaprawę klejową, mechanicznie lub ręcznie. Zalecam mieszanie mechaniczne, pamiętamy najpierw woda potem sucha zaprawa, odczekać i mieszać. Porcja zaprawy dostosować do tępa układania płytek. Klej umieszczamy na  podłożu za pomocą kielni i rozprowadzamy go pacą zębatą, 8mm, 10mm, 12mm, w zależności od wielkości płytek i nierówności podłoża. Na klej kładziemy płytkę, którą dodatkowo dociskamy i obijamy na całej powierzchni gumowym młotkiem. Zabezpieczamy krzyżykiem narożniki i sprawdzamy poziomicą czy płytka jest równa. Czasami się zdarza, że płytki są nierówne, wtedy trzeba odpowiednio manewrować krzyżykami dystansowymi. Jeśli (kleju jest|zaprawy nałożymy} za dużo (płytka jest za wysoko) lub za mało (płytka jest niżej niż pozostałe), należy ją oderwać i skorygować ilość kleju. Najlepiej zeskrobać kielnią klej i nałożyć na nowo. Paca zębata nakłada zawsze tyle samo kleju, trzymając ją pod różnym kątem można nałożyć mniej lub więcej kleju. Po przyklejeniu pierwszego rzędu płytek, ostrożnie usuwamy go z fug i mokrą pacą gąbkową czyścimy powierzchnię z kleju. Są takie kleje, które jak wyschną to nie można ich usunąć inaczej jak tylko środkami chemicznymi na bazie kwasu. 
Ostatnie lub pierwsze płytki, w zależności od kompozycji trzeba przyciąć, pamiętając o dylatacjii odstępach od ściany. Najwięcej problemu przysparzają powierzchnie nieregularne lub rury i puszki elektryczne. Bezbłędnie spisuje sie tutaj otwornica diamentowa - do gresu, lub otwornica do płytek. Linie nieregularne obrabiamy techniką kombinowaną: najpierw rogi wiertłem do płytek a następnie docinamy tarczą diamentową lub nacinamy rysikiem i wyłamujemy szczypcami do płytek. Na rynku pojawiły się sie profesjonalne urządzenia do cięcia linii nieregularnych, ale nie są one dedykowane dla amatorów (ze względu na cenę). Nierówne powierzchnie gładzimy osełką lub tarczą diamentową.
 - Po 24 godzinach, od nałożenia ostatniej płytki przystępujemy do fugowania. Czyli wypełnieniu szczelin masą o odpowiednim kolorze. Masę do fugowania nanosimy na płytki w zasięgu ręki nie większą niż 1m kw. Rozprowadzamy gumową pacą, ukośnie do fug tak długo aż masa wypełni wszystkie szczeliny. I czyścimy powierzchnie płytek mokrą gąbką, nacinaną lub gładką. Po paru godzinach można ostatecznie wymyć podłogę mopem i przystąpić do wykańczania, listami przypodłogowymi i narożnikami. 


 • Przecinarki do płytek elektryczne
  Przecinarki do płytek elektryczneSzeroki wybór przecinarek stołowych elektrycznych do glazury, do cięcia na such i na mokro.
  Elektryczna przecinarka do glazury to maszyna do cięcia na mokro z silnikiem umieszczonym pod stołem lub nad stołem.
  Te pierwsze urządzenia są najczęściej lekkie z małymi stołami. Bez trudu sie je przenosi i przewozi. Układ chłodzenia w tych maszynkach polega na napełnieniu wodą miski wstawionej pod tarczą diamentową. Z chwilą uruchomienia tarcza jest zagłębiona w wodzie i obracając się ochładza sie i równolegle płucze. Przypadłością tego rozwiązania jest wylewanie sie wody, która podczas obrotu tarczy diamentowej spłynie na blat. Dzieje się tak, dlatego że w tych maszynach miski na wodę są zawsze mniejsze od stołu. Drugą ich wadą jest mniejsza dokładność cięcia. Trzeba nabrać praktyki, aby równo przeciąć płytkę.
  Przecinarki do glazury z silnikiem umieszczonym pod stołem są znacznie tańsza od modeli z górnym silnikiem i z tego względu są częściej wybierana.
  Jedną z takich maszyn jest przecinarka do glazury DED 7701. Przeznaczona do prac hobbystycznych lub profesjonalnych o niewielkim natężeniu pracy. Moc silnika 450 wat, napędza tarczę diamentową o średnicy 180 mm. Klasa wodoszczelności pozwala bez obaw pracować z wodą. Uchylny stół umożliwia na ukosowanie płytek. W przypadku cięcia gresu trzeba we własnym zakresie wymienić tarczę, bo ta dostarczona z maszyną ma zastosowanie jedynie do zwykłych fliz.
  przecinarki z górnym silnikiem są przeznaczone do prac profesjonalnych. Zależnie od długości stołu można ciąć płytki metrowe, i dłuższe ( modele DED 7824, Rubi DS-250-1300). Chłodzenie wodą przebiega podobnie jak na frezarkach czy tokarkach. Pompa umieszczona w zagłębieniu znajdującym sie pod stołem, pompuje wodę do dyszy umieszczonej nad tarczą. Taki system chłodzenia jest najefektywniejszy.  
  Prowadnica, na której znajduje się silnik z tarczą ma możliwość pochylania się. Można, więc ukosować. Profesjonalne maszyny maja zazwyczaj mocne silniki, dobrej jakości pompy, i bardzo dobrze dobrany układ prowadnica rolki.  Zapewnia to długą i bezproblemową pracę. 
  Przecinarka do płytek Dedra DED 7827 jest trafnym wyborem dla osób ceniących jakośc i zwracających uwagę na cenę. Posiada sztywną ramę i porządnie dopasowaną prowadnicę.  Silnik o mocy 800 wat pozwala na cięcie większości płytek do grubości 1 milimetra. Aluminiowy stół pomieści płytki do długości 650 mm. Maszyna ma możliwość cięcia pod kątem dzięki przykładnicy kątowej i ukosowania po przekręceniu silnika na górnej prowadnicy. Tak jak wszystkie maszyny Dedra jest wyposażona w tarczę do płytek szkliwionych. Jeżeli Planujemy ciąć płytki gresowe to trzeba samemu dokupić odpowiednią tarczę. Zaletą tej przecinarki jest niewątpliwie cena, do jakości.
  Inna maszyna warta zaprezentowania to w pełni profesjonalna przecinarka do płytek DC-250. Przeznaczona do cięcia gresu porcelanowego, fliz i innych materiałów budowlanych. Bardzo wydajna z silnikiem 1,1kW z wyłącznikiem termicznym. Posiada składany stół do łatwiejszego transportu. Wszelkie pod kątem ułatwiają: precyzyjna przykładnica i listwa z podziałką umieszczona na stole. Silnik z głowicą umieszczony jest na szczelnych łożyskach i doskonale współdziała z prowadnicą, którą można pochylić do ukosowania.
  więcej >>>
 • Ręczne przecinarki do płytek
  Ręczne przecinarki do płytekSzeroki wybór przecinarek ręcznych do cięcia glazury. 

  Polecamy polskie firmy Walmer, bardzo solidne i niedrogie w porównaniu z przecinarkami Rubi czy Kaufmann.
  więcej >>>
 • Kółka tnące wymienne
  Kółka tnące wymienneDuży wybór elemętów tnących do ręcznych przecinarek glazurniczych.więcej >>>
 • Wycinaki i wiertła
  Wycinaki i wiertłaNarzędzia pomocne przy otworowaniu glazury.więcej >>>
 • Części zapasowe do przecinarek ręcznych
  Części zapasowe do przecinarek ręcznychZnajdziemy tu trzpienie do kółek tnących w ręcznyk przecinarkach glazurniczych oraz łamacze.więcej >>>
 • Akcesoria do przecinarek Rubi
  Akcesoria do przecinarek RubiW tym dzialke znajdziemy kable zasilające, obejmy, kuwety oraz inne dodatkowe akcesoria.więcej >>>
 • Narzędzia do glazury
  Narzędzia do glazuryw tym katalogu znajdziemy przyrządy do usuwania fug, szczypce do łamania glazury, rysiki itp.więcej >>>
 • Pace i gąbki glazurnicze
  Pace i gąbki glazurniczeW tym katalogu znajdziemy wycieraczki do glazury oraz gąbki do fugowania różnego rodzaju.więcej >>>
Nasz serwis