Lutownice i osprzęt

Lutownice transformatorowe do zastosowań w branży samochodowej, instalacyjnej, i grzałkowe różnej mocy do zastosowań w elektronice i dekarstwie.
W metodzie łączenia metali wyróżniamy dwa rodzaje lutowania twarde i miękkie.
Lutowanie to inaczej sposób zespalania metali z użyciem spoiwa, które ma niższą temperaturę topnienia, niż podzespoły łączone. Czyli nie są nadtapiane jak to ma miejsce podczas spawania.
Z lutowaniem miękkim mamy do czynienia wtedy kiedy spoiwo ma temperaturę topnienia niższą niż 400 stopni np.
Spoiwo cyno-ołowiowe LC60
Spoiwo cynowo-miedziowe Sn97Cu3
 
Lutowanie twarde przy spoiwie o temperaturze topnienia powyżej 650 stopni np.:
Lut miedziany LM-60
Lut srebrny LS45
Lut fosforowy LCuP6
 
Urządzeniami do lutowania są lutownice transformatorowe, lutownice oporowe, palniki gazowe na propan butan, palniki cyklonowe na propan butan, palniki propan + tlen, palniki acetylen + tlen.
 
Przed lutowaniem należy dokładnie oczyścić powierzchnię z tłuszczów, nalotów,Tlenków, siarczków, kleju itp.. Jest to przesłankakonieczna do powstania czystego łączenia.
Powierzchnie czyścimy najpierw:
Mechaniczne, korzystając z skrobaka, włókniny szlifierskiej lub papieru ściernego.
Chemicznie używając do odtłuszczenia rozpuszczalników acetonowych lub rbenzyny ekstrakcyjnej.
Chemicznie używając do usunięcia siarczków i tlenkow oraz aktywowania powierzchni kwasu lutowniczego, kalafoni i topników.
Lutowanie miękkie polega na łączeniu elementów za pomocą łatwo topliwego lutu na bazie niskotopliwej cyny. Luty mają zazwyczaj postać pałeczek lub pręcików. Występują wraz z topnikiem lub bez. Topnik jest konieczny do poprawnego połączenia, ochrania powierzchnie przed powstawaniem tlenkowo siarczkowych nalotów i powoduje, że spoiwo bez trudu zwilża powierzchnię. Należy dbać, aby nie przegrzewać lutowanych powierzchni, szczególnie przy lutowaniu otwartym płomieniem.
Tego typu połączenia są {w niewielkim stopniu odporne mechanicznie, ale świetnie przewodzą prąd i dają gwarancję szczelności. Znajdują zastosowanie w elektryce i elektronice, w instalacjach wodnych i CO.
 Jak w praktyce wygląda lutowanie miękkie np. przewodów elektrycznych:
Przewody trzeba odizolować.
Jeśli są to cienkie przewody to stosujemy tylko kalafonię, bo pasta lutownicza zawiera w swoim składzie kwas i może po jakimś czasie sprawić przerwanie styku.
Grzejemy grot i nakładamy cynę tak, aby powstała kropelka i przerywamy nagrzewanie.
Zanurzamy grot w paście.
Przewody do lutowania skręcamy i pobielamy (połączenia elektryczne), dotykamy do skręconego przewodu grot i włączamy lutownicę.
Temperatura spowoduje, że nadmiar topnika spłynie na przewód i odtłuści go i usunie tlenki, następnie cyna spłynie na przewód i pokryje go w całości.
Jak tylko cyna wniknie w przewód należy bezzwłocznie przerwać nagrzewanie i odsunąć grot od przewodu. Unikniemy w ten sposób przegrzania topnika i utlenienia cyny. 
Pobielone przewody przytykamy jeden do drugiego, na grot nabieramy odrobinę cyny z topnikiem (patrz wyżej).
Grzejemy połączone przewody, jak tylko cyna spłynie z grotu na przewody natychmiast przerywamy nagrzewanie. Uwaga pamiętajmy, że przez chwilę cyna jest nadal ciekła i tak długo jak nie wystygnie nie można poruszać przewodami.
W wypadku lutowania bardzo cienkich przewodów nie stosujemy pobielania. Całą operację robimy w jednym podejściu. Najpierw skręcamy przewody następnie lutujemy.
Po skończonym lutowaniu można usunąć topnik denaturatem, przede wszystkim, jeżeli korzystamy z pasty lutowniczej.
 
Lutowanie twarde przykład pęknięta rurka mosiężna, lut srebrny otulonym.
Lutowanie powinno się wykonywać w odpowiednio wentylowanych pomieszczeniach. Pomieszczenie nie powinno być za mocno oświetlone, nie widać w takim przypadku koloru nagrzanego metalu.
Do lutowania twardego stosujemy palniki propan butan, propan-butan + tlen i acetylen + tlen, nagrzewanie indukcyjne. Wszystko zależy od wielkości lutowanych elementów i użytego lutu. W opisywanym przykładzie mamy długą rurkę mosiężną o średnicy 22mm i grubość ścianki około 1mm . Do takiej pracy wystarczy palnik cyklonowy na propan butan techniczny. Dysza 19mm dająca około 3,5kW.
Proces lutowania:
Części lutowane oczyścić mechanicznie i chemicznie.
Łączone fragmenty kładziemy na płycie szamotowej, która w śladowym stopniu odbiera ciepło a przy lutowaniu seryjnym kumuluje je i poza tym ogrzewa otoczenie.
Dokładnie dopasowujemy łączone powierzchnie.
Przygotowujemy lut, nie powinien być za gruby, w naszym przykładzie może mieć średnicę 1,5mm - 2mm.
Grzejemy palnikiem elementy do temperatury topnienia topnika.
Zwilżamy topnikiem elementy lutowane. Kolor metali zmienia się po zwilżeniu topnikiem.
Kontynuować grzanie do temperatury roboczej. Zależnie od rodzaju lutu może to być 700-950 stopni.
Temperaturę pokazuje kolor metalu.
Po osiągnięciu temperatury roboczej dotykamy lut twardy na styku łączenia i czekamy aż się stopi i wniknie kapilarnie między łączone elementy. 
Natychmiast przerywamy nagrzewanie.
Pozostałości topnika zmywamy ciepłą wodą.
Jeśli stosujemy lut mosiężny LM-60 do lutowania stali to dodatkowo miejsce lutowania posypujemy boraksem.
Jeżeli stosujemy lut fosforowy do spajania miedzi to nie potrzeba topnika (ja jednak zawsze stosuję)
Reszta to praktyka i jeszcze raz praktyka.
Pozdrawiam
 
pokazuje 1 - 10 z 10 elementów
 • Lutownica grzałkowa LG-500
  Lutownica grzałkowa LG-500 LG 500   Napięcie znamionowe: 230V~50Hz Pobór mocy: 500WØ Temperatura grota: 450oC Ciężar: 1,2kg   PRODUKT POLSKI - WYSOKIEJ JAKOSCI!!! więcej >>>ZDZ-ŁÓDŹ
  198,00 zł[łącznie 23% Vat]
 • Lutownica grzałkowa LG-400
  Lutownica grzałkowa LG-400 Lutownica kolbowa LG 400. Doskonała do lutowania blach.   Napięcie znamionowe: 230V~50Hz Pobór mocy: 400W Temperatura grota: 450oC Ciężar: 1,2kg   PRODUKT POLSKI - WYSOKIEJ JAKOSCI!!! więcej >>>ZDZ-ŁÓDŹ
  178,40 zł[łącznie 23% Vat]
 • Lutownica grzałkowa LG-250
  Lutownica grzałkowa LG-250 LG 250   Napięcie znamionowe:230V~50Hz  Pobór mocy: 250W Temperatura grota: 450oC Ciężar: 1,1kg   PRODUKT POLSKI - WYSOKIEJ JAKOSCI!!! więcej >>>ZDZ-ŁÓDŹ
  160,00 zł[łącznie 23% Vat]
 • Lutownica grzałkowa LG-200
  Lutownica grzałkowa LG-200 Lutownica prosta LG-200. Przeznaczona do prac lutowniczych w warsztatach samochodowych, przewodów i linek 2-5mm.   Napięcie znamionowe: 230V~50Hz Pobór mocy: 200W Temperatura grota: 400oC Ciężar: 0,58kg   PRODUKT POLSKI - WYSOKIEJ ... więcej >>>ZDZ-ŁÓDŹ
  124,00 zł[łącznie 23% Vat]
 • Lutownica grzałkowa LG-160
  Lutownica grzałkowa LG-160 LG-160   Napięcie znamionowe: 230V~50Hz Pobór mocy: 160W Temperatura grota: 400oC Ciężar: 0,58 kg   PRODUKT POLSKI - WYSOKIEJ JAKOSCI!!! więcej >>>ZDZ-ŁÓDŹ
  117,00 zł[łącznie 23% Vat]
 • Lutownica grzałkowa LG-100
  Lutownica grzałkowa LG-100 LG-100   Napięcie znamionowe: 230V~50Hz Pobór mocy: 100W Temperatura grota: 350oC Ciężar: 0,49kg   PRODUKT POLSKI - WYSOKIEJ JAKOSCI!!! więcej >>>ZDZ-ŁÓDŹ
  105,00 zł[łącznie 23% Vat]
 • Lutownica transformatorowa LT-125
  Lutownica transformatorowa LT-125 Lutownica transformatorowa z lampką podświetlającą miejsce lutowania LT-125, Do lutowania kabli w instalacjach elektrycznych w mieszkaniach, warsztatach przemysłowych, budynkach przemysłowych, w pomieszczeniach gospodarczych. Napięcie znamionowe: 230V~50Hz Pobór mocy: 125 ... więcej >>>ZDZ-ŁÓDŹ
  102,50 zł[łącznie 23% Vat]
 • Lutownica transformatorowa LT-100P
  Lutownica transformatorowa LT-100P Lutownica transformatorowa z lampką podświetlającą miejsce lutowania LT-100P, Do lutowania kabli w instalacjach elektrycznych w mieszkaniach i budynkach przemysłowych.   Napięcie znamionowe: 230V~50Hz Pobór mocy: 100W Temperatura grota: 400oC Ciężar ... więcej >>>ZDZ-ŁÓDŹ
  96,60 zł[łącznie 23% Vat]
 • lutownica-transformatorowa LT-75/45
  lutownica-transformatorowa LT-75/45 Lutownica transformatorowa z dwoma zakresami z lampką podświetlającą miejsce lutowania LT-75/45. Przeznaczona do drobnych i dokładnych prac w lutowaniu przy naprawie sprzętu AGD/RTV, elektronika, kamery przemysłowe układy telefoniczne, monitoring.   Napięcie znamionowe: 230V~50 ... więcej >>>ZDZ-ŁÓDŹ
  113,00 zł[łącznie 23% Vat]
 • Lutownica transformatorowa LT-75
  Lutownica transformatorowa LT-75 Lutownica LT 75 przeznaczona do drobnych i dokładnych prac w lutowaniu przy naprawie sprzętu AGD/RTV.   Napięcie znamionowe: 230V~50Hz Pobór mocy: 75W Temperatura grota: 400oC Ciężar: 0,72kg   PRODUKT POLSKI - WYSOKIEJ JAKOSCI!!! ... więcej >>>ZDZ-ŁÓDŹ
  103,00 zł[łącznie 23% Vat]
Nasz serwis