Spawanie i lutowanie

Spawalnictwo to jeden z sposobów trwałego łączenia metalu. Polega on na wykorzystaniu wysokiej temperatury, łuku elektrycznego lub spalania gazu,  stopieniu elementów łączonych.  Lutowanie polega na łączeniu elementów stalowych rozgrzanym lutem bez nadtapiania powierzchni łączonych.
 • Podgrzewarki indukcyjne
  Podgrzewarki indukcyjneZnajduje zastosowanie w warsztatach remontowych i serwisach samochodowych do gięcia rur i prętów, odkręcania zapieczonych i skorodowanych połączeń gwintowych, prostowania blach i usuwania naklejekwięcej >>>
 • Spawarki inwertorowe TIG i MMA
  Spawarki inwertorowe TIG i MMASpawarki TIG to najczęściej inwertorowe źródła prądu przeróżnej jakości i o różnym zaawansowaniu technologicznym. Oparte na tranzystorach IGBT lub MOSFETwięcej >>>
 • Przecinarki plazmowe
  Przecinarki plazmowe
  Przecinarki plazmowe to urządzenia wykorzystujące wiązkę zjonizowanego gazu o niezwykle wysokiej temperaturze do cięcia i żłobienia bez zniekształceń: stali, stali nierdzewnej, aluminium, miedzi i mosiędzu.
  więcej >>>
 • Półautomaty spawalnicze MIG/MAG
  Półautomaty spawalnicze MIG/MAGPółautomaty spawalnicze MIG/MAG, działają w oparciu o technikę spawania polegającą na zajarzeniu łuku elektrycznego pomiędzy elektrodą topliwą w postaci cienkiego drutu podawanego w sposób ciągły a spawanym detalem. Łuk i jeziorko ciekłego metalu są otaczane strumieniem gazu obojętnego- MIG lub aktywnego-MAG.więcej >>>
 • Akcesoria spawalnicze
  Akcesoria spawalniczeAkcesoria spawalnicze takie jak ychwyty, części uchwytów, butle, do spawarek TIG, mig-mag i MMA.więcej >>>
 • Części zamienne do urządzeń spawalniczych
  Części zamienne do urządzeń spawalniczychCzęści do spawarek MIG/MAG, podajniki drutu i wentylatory różnych romiarów zasilane prądem przemiennym 230Vwięcej >>>
 • Druty do lutowania twardego
  Druty do lutowania twardegoDruty w osłonie z topnika do lutowania twardego. Pręty do lutowania stali, stopów miedzi.
   
  Lutowanie twarde przy spoiwie o temperaturze topnienia 500 - 750  stopni np.:
  Lut miedziany LM-60
  Lut srebrny LS45, LS25
  Lut fosforowy LCuP6
   
  Urządzeniami do lutowania są lutownice transformatorowe, lutownice oporowe, palniki gazowe na propan butan, palniki cyklonowe na propan butan, palniki propan + tlen, palniki acetylen + tlen.
   
  Lutowanie twarde przykład pęknięta rurka mosiężna, lut srebrny otulonym.
  Lutowanie powinno się wykonywać w odpowiednio wentylowanych pomieszczeniach. Pomieszczenie nie powinno być za mocno oświetlone, nie widać w takim przypadku koloru nagrzanego metalu.
  Do lutowania twardego stosujemy palniki propan butan, propan-butan + tlen i acetylen + tlen, nagrzewanie indukcyjne. Wszystko zależy od wielkości lutowanych elementów i użytego lutu. W opisywanym przykładzie mamy długą rurkę mosiężną o średnicy 22mm i grubość ścianki około 1mm . Do takiej pracy wystarczy palnik cyklonowy na propan butan techniczny. Dysza 19mm dająca około 3,5kW.
  Proces lutowania:
  Części lutowane oczyścić mechanicznie i chemicznie.
  Łączone fragmenty kładziemy na płycie szamotowej, która w śladowym stopniu odbiera ciepło a przy lutowaniu seryjnym kumuluje je i poza tym ogrzewa otoczenie.
  Dokładnie dopasowujemy łączone powierzchnie.
  Przygotowujemy lut, nie powinien być za gruby, w naszym przykładzie może mieć średnicę 1,5mm - 2mm.
  Grzejemy palnikiem elementy do temperatury topnienia topnika.
  Zwilżamy topnikiem elementy lutowane. Kolor metali zmienia się po zwilżeniu topnikiem.
  Kontynuować grzanie do temperatury roboczej. Zależnie od rodzaju lutu może to być 700-950 stopni.
  Temperaturę pokazuje kolor metalu.
  Po osiągnięciu temperatury roboczej dotykamy lut twardy na styku łączenia i czekamy aż się stopi i wniknie kapilarnie między łączone elementy. 
  Natychmiast przerywamy nagrzewanie.
  Pozostałości topnika zmywamy ciepłą wodą.
  Jeśli stosujemy lut mosiężny LM-60 do lutowania stali to dodatkowo miejsce lutowania posypujemy boraksem.
  Jeżeli stosujemy lut fosforowy do spajania miedzi to nie potrzeba topnika (ja jednak zawsze stosuję)
  Reszta to praktyka i jeszcze raz praktyka.
  Pozdrawiam
   
  więcej >>>
 • Lutownice i osprzęt
  Lutownice i osprzętLutownice transformatorowe do zastosowań w branży samochodowej, instalacyjnej, i grzałkowe różnej mocy do zastosowań w elektronice i dekarstwie.
   
  Przed lutowaniem należy dokładnie oczyścić powierzchnię z tłuszczów, nalotów,Tlenków, siarczków, kleju itp.. Jest to przesłankakonieczna do powstania czystego łączenia.
  Powierzchnie czyścimy najpierw:
  Mechaniczne, korzystając z skrobaka, włókniny szlifierskiej lub papieru ściernego.
  Chemicznie używając do odtłuszczenia rozpuszczalników acetonowych lub rbenzyny ekstrakcyjnej.
  Chemicznie używając do usunięcia siarczków i tlenkow oraz aktywowania powierzchni kwasu lutowniczego, kalafoni i topników.
  Lutowanie miękkie polega na łączeniu elementów za pomocą łatwo topliwego lutu na bazie niskotopliwej cyny. Luty mają zazwyczaj postać pałeczek lub pręcików. Występują wraz z topnikiem lub bez. Topnik jest konieczny do poprawnego połączenia, ochrania powierzchnie przed powstawaniem tlenkowo siarczkowych nalotów i powoduje, że spoiwo bez trudu zwilża powierzchnię. Należy dbać, aby nie przegrzewać lutowanych powierzchni, szczególnie przy lutowaniu otwartym płomieniem.
  Tego typu połączenia są {w niewielkim stopniu odporne mechanicznie, ale świetnie przewodzą prąd i dają gwarancję szczelności. Znajdują zastosowanie w elektryce i elektronice, w instalacjach wodnych i CO.
   Jak w praktyce wygląda lutowanie miękkie np. przewodów elektrycznych:
  Przewody trzeba odizolować.
  Jeśli są to cienkie przewody to stosujemy tylko kalafonię, bo pasta lutownicza zawiera w swoim składzie kwas i może po jakimś czasie sprawić przerwanie styku.
  Grzejemy grot i nakładamy cynę tak, aby powstała kropelka i przerywamy nagrzewanie.
  Zanurzamy grot w paście.
  Przewody do lutowania skręcamy i pobielamy (połączenia elektryczne), dotykamy do skręconego przewodu grot i włączamy lutownicę.
  Temperatura spowoduje, że nadmiar topnika spłynie na przewód i odtłuści go i usunie tlenki, następnie cyna spłynie na przewód i pokryje go w całości.
  Jak tylko cyna wniknie w przewód należy bezzwłocznie przerwać nagrzewanie i odsunąć grot od przewodu. Unikniemy w ten sposób przegrzania topnika i utlenienia cyny. 
  Pobielone przewody przytykamy jeden do drugiego, na grot nabieramy odrobinę cyny z topnikiem (patrz wyżej).
  Grzejemy połączone przewody, jak tylko cyna spłynie z grotu na przewody natychmiast przerywamy nagrzewanie. Uwaga pamiętajmy, że przez chwilę cyna jest nadal ciekła i tak długo jak nie wystygnie nie można poruszać przewodami.
  W wypadku lutowania bardzo cienkich przewodów nie stosujemy pobielania. Całą operację robimy w jednym podejściu. Najpierw skręcamy przewody następnie lutujemy.
  Po skończonym lutowaniu można usunąć topnik denaturatem, przede wszystkim, jeżeli korzystamy z pasty lutowniczej.
   
  Lutowanie twarde przykład pęknięta rurka mosiężna, lut srebrny otulonym.
   
  Reszta to praktyka i jeszcze raz praktyka.
  Pozdrawiam
   
  więcej >>>
 • Sopiwa do lutowania miękkiego
  Sopiwa do lutowania miękkiegoSpoiwa na bazie cyny, ołowiu, miedzi. Powszechnie określane jako spoiwa cynowo-ołowiowe lub cyna do lutowania miękkiego.
  Topniki i pasty do lutowania miękkiego.


  Spoiwo lutownicze S-Sn97Cu3 jest stopem wyprodukowanym w pierwszym wytopie cyny i miedzi zgodnie z PN EN 29453-24. Przeznaczony do lutowania w wyższych temperaturach, także przy lutowaniu płomieniowym  Spoiwo lutownicze S-Sn60Pb40 to popularna cyna do lutowania, ma zastosowanie głównie w przemyśle elektronicznym, do wytwarzania typowych urządzeń i podzespołów elektronicznych, elektrotechnice oraz do lutowania elementów z pokryciami cynowymi, cynowo-ołowiowymi, kadmowymi, cynkowymi i srebrnymi.
   
  W ofercie firmy Cynel znajduje się także okazała i zróżnicowana gama topników wspomagających procesy lutowania w różnych środowiskach technologicznych. Najważniejsze z nich:
  Pasta Cynel-1, 
  Topnik lutowniczy Cynel-Cu ma postać żelu.
  więcej >>>
 • Palniki do lutowania spawania
  Palniki do lutowania spawaniaPalniki zasilane gazem propan - butan, acetylen, tlen z dyszami zawirowania typu cyklon i z standardowymi. Do lytowania płomieniowego miękkiego i twardego.więcej >>>
 • Maski, przyłbice spawalnicze
  Maski, przyłbice spawalniczeMaski i przyłbice spawalnicze do ochrony oczu i twarzy przed szkodliwym promieniowaniem łuku spawalniczego. Przyłbice tradycyjne z filtrami szklanymi i maski z elektronicznym systemem samościemniającym.więcej >>>
 • Reduktory
  ReduktoryReduktory przybutlowe do gazów używanych w spawalnictwie i technice.  Możliwość odczytu ciśnienia w butli redukcji ciśnienia na wyjściu i odczytu ciśnienia na wyjściu.więcej >>>
 • Manometry i wskażniki przepływu
  Manometry i wskażniki przepływuWakuometry i Manometry i wskaźniki przepłuwu do gazów więcej >>>
 • Elektrody wolframowe
  Elektrody wolframoweElektrody wolframowe do spawania metodą TIG do różnych materiałów - oznaczenie kolorystyczne, różne średnice.więcej >>>
 • Drut spawalniczy
  Drut spawalniczyDruty spawalnicze do metody MIG/MAG różne wagi i średnice. Stosowane do spawania stali konstrukcyjnych, stali nierdzewnych, aluminium, do spawania metodą bezgazową tzw drut samoosłonowy.więcej >>>
 • Elektrody otulone na sztuki
  Elektrody otulone na sztukiElektrody otulone do spawania metodą MMA do spawarek transformatorowych i inwertorowych.więcej >>>
 • Kątowniki magnetyczne
  Kątowniki magnetyczneKątowniki magnetyczne przydatne do ustalania względem siebie stalowych profili podczas spawania.więcej >>>
 • Urządzenia pomocnicze
 • Węże do propan-butanu
  Węże do propan-butanuOprawione węże do propan butanu, do palników przemysłowych, palników do lutowania. Wytrzymały wąż z gumy EPDM, odporny na starzenie, nie twardniejący w niskich temperaturach. więcej >>>
 • Zgrzewarki
  ZgrzewarkiUrządzenie do wyciągania, zgrzewania jednostronnego, łatania i rozgrzewania elektrodą węglową blach.więcej >>>
Nasz serwis